NATUR I løbet af året vil Middelfart Kommune plante op mod 500 nye træer langs veje og cykelstier. Initiativet er led i en større plan for at gøre kommunen grønnere, styrke biodiversiteten og forskønne bybilledet.

Kommunen har de seneste fem år allerede plantet hele 60 hektar ny skov. Men da der ikke længere findes større egnede kommunale arealer, har Teknisk Forvaltning valgt at prioritere plantning af træer langs cykelstier og veje i år.

– I løbet af de seneste fem år har Middelfart Kommune plantet 60 hektar skov, og vi har lige nu ikke flere større kommunale arealer, der kan rejses skov på, lyder det fra kommunen, der har besluttet at omlægge en stor del af årets byforskønnelsespulje med biodiversitet til vejtræerne.

130 søjle-avnbøg er allerede sat i jorden langs cykelstien mellem Brenderup og Harndrup, og i rundkørslen ved Aulby står 12 lindetræer klar. Flere områder følger efter i de kommende måneder. Der skal blandt andet plantes træer langs Søndergade i Nørre Aaby, langs ubeplantede veje i industriområdet omkring Jyllandsvej i Middelfart, og på dele af Kingstrupvej nær cykelstien fra Ejby.

De nye vejtræer er en del af Middelfart Kommunes klimaplan DK2020, der blev vedtaget af byrådet i 2019. Målet er at nå op på samlet 100 hektar nyplantet skov inden 2026, og her spiller de nye vejtræer en vigtig rolle.

Nye vejtræer skal skyde op langs flere af kommunens cykelstier og indfaldsveje som led i Middelfart Kommunes indsats for mere grønt i bynære områder.

Kommunen understreger samtidig, at der er flere gode grunde til at prioritere træplantning langs veje og stier. Træerne absorberer CO2 og renser luften for skadelige partikler. De ældre træer bliver vigtige levesteder for en lang række arter, blandt andet svampe, insekter og flagermus, hvilket styrker biodiversiteten. Desuden forbedrer træerne det lokale klima ved at give læ mod vinden og skygge i sommerheden.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her