Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dkKrimi

Voldsom brand i villa i Snoghøj

Voldsom brand i villa i Snoghøj

Onsdag aften var der dramatiske scener på Lille Næs i Fredericia, da en villa pludselig stod i flammer. Kl. 19:19 brød branden ud, og hurtigt samlede en tyk røgsky sig over Snoghøj. Røgskyen kunne ses helt fra Middelfart.

Situationen fik TrekantBrand og Sydøstjyllands Politi til at reagere hurtigt. Der kom adskillige udrykningskøretøjer til lokationen og en drone er sendt i luften for at vurdere omfanget af branden.

Vidner på stedet kan se brandfolkene arbejde intensivt på at få kontrol over røgen. TrekantBrand måtte fjerne tagsten for bedre at kunne bekæmpe branden.

Mens brandmænd kæmper mod røg og flammer, er naboer og lokale beboere samlet bag afspærringerne på vejen, hvor de følger med i slukningsarbejdet. Selve brandårsagen er pt. uklar. Flere detaljer forventes offentliggjort efterhånden som undersøgelsen skrider frem.

https://twitter.com/TrekantBrand/status/1783192405115605199

Læs også

Kom hjem til fremmed bil i indkørslen – indbrudstyv endte i vanvidskørsel over en markBrand i industribygning spreder røg mod fynsk byIndbrudstyve forsøgte at brække dør op i Asperup – men kom ingen vegneIndbrudstyve gik efter smykker og stjal id-papirer i nattens mulm og mørke