Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

← middelfartavisen.dk

Tung morgentrafik – op til en times forsinkelse

Morgentrafikken på E20 Fynske Motorvej er hårdt ramt af lange køer efter et uheld syd for Odense. Ifølge Vejdirektoratet er venstre spor spærret i vestgående retning mellem <51> Odense S og <52> Odense SV, hvilket har skabt betydelige forsinkelser.

I østgående retning mod Odense er trafikken ligeledes påvirket af tidligere uheld, og her meldes der om forlænget rejsetid på 30-60 minutter mellem <53> Odense V og <51> Odense S.

Vejdirektoratet oplyser, at trafikanter må forvente forsinkelser, især i myldretiden, men at situationen forventes at forbedre sig i løbet af formiddagen. Bilister rådes til at finde alternative ruter eller tage højde for den ekstra rejsetid, hvis de skal igennem området.

Del artiklen

Læs også

Yasmin kom som tilflytter og blev en del af fællesskabet - nu har hun én besked til andre: Kom, kom, komUgens Emmy: Anders MøllegårdSkal du rejse til jul? Så er det nu, Middelfart Apotek kan hjælpe med vaccinerneKommunen er udlejer, arbejdsgiver og bestyrelsesmedlem i Tråden