Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

← middelfartavisen.dk

Trafikken lammet i Lillebæltsområdet

Trafikken lammet i Lillebæltsområdet

Igen i dag er der kilometerlang kø mod Fyn fra Fredericia. Der er samtidig pres på Den Gamle Lillebæltsbro, hvilket også skaber kø på de mindre veje, og for kort tid siden er der sket en ulykke i motorvejskryds Skærup ved afkørsel 62, Kolding Ø.

På E45 fra Kolding mod Skærup mellem <64> Kolding V og <62> Kolding Ø er der sket en ulykke. En bil ligger på taget og en anden holder med nødblink i rabatten. Derfor er venstre spor spærret, og ambulance og politi er på stedet.

Derudover fortsætter asfaltarbejdet på Den Nye Lillebæltsbro med at skabe stor kø i retningen mod Fyn.

Læs også

Politiet roser bilisterne efter uheld på Fynske MotorvejVand på motorvejen udløser stribe af uheld: Politiet beder bilister lette foden fra speederen»Det var ikke den aftale, vi lavede i Tårnværelset«Regeringen kalder til pressemøde efter historisk dårlige PISA-resultater