Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dkKrimi

Ransagning i haveforening endte med sigtelse for en 41-årig mand

Ransagning i haveforening endte med sigtelse for en 41-årig mand

Sydøstjyllands Politi fandt i forbindelse med en ransagning cirka 128 gram amfetamin. En 41-årig mand er nu sigtet i sagen.

På baggrund af en anmeldelse tirsdag den 2. juli 2024 tog Sydøstjyllands Politi ud for at foretage en ransagning på en adresse i en haveforening i Vejle.

Ved ransagningen fandt politiet euforiserende stoffer, heriblandt cirka 128 gram amfetamin. En 41-årig mand, der opholdt sig på adressen, blev anholdt i forbindelse med ransagningen.

Den 41-årige mand, der er fra Vejle, blev løsladt efter afhøring. Han er fortsat sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer med henblik på videresalg.

Del artiklen

Læs også

Flere uheld på Lillebæltsbroen – hastigheden sænket til 70 km/t på grund af vand på vejen11 anholdt i stor politiaktion mod skunkvæksthuse – razzia ramte også Fredericia, Kolding og Middelfart16-årig sigtet for at bære kniv – og tyve slog til tre stederKanonslag gennem ruden satte bil i brand – og fem sigtet for stoffer på et døgn