Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dk › Events

Lyserød Lørdag løber af stablen for 19. gang med aktiviteter i Middelfart og Fredericia

Lyserød Lørdag løber af stablen for 19. gang med aktiviteter i Middelfart og Fredericia

EVENTS. Lørdag den 3. oktober er der igen Lyserød Lørdag. Dagen ligger under Kræftens Bekæmpelses kampagne »Støt Brysterne«, den falder som altid i uge 40, og i år er det 19. gang, den bliver holdt.

På landsplan er der 375 aktiviteter på det Danmarkskort, arrangørerne samler indsatserne på. Dertil kommer knap 30 online-aktiviteter og små 100 indsamlinger, oplyser Sanne Lykke Lindehøj, der er projektleder på Lyserød Lørdag.

Hun har selv været med i 10 til 12 år og fremhæver, at dagen er bygget op omkring, at deltagerne selv bestemmer, hvad de vil lave.

»Det går ud på, at folk egentlig kan gøre præcis det, de har lyst til at gøre i uge 40 for at samle ind til brystkræftsagen,« siger hun.

For erhvervslivet kan det være lyserøde tilbud i butikken, at donere en andel af omsætningen eller at holde et arrangement, hvor deltagergebyret går videre til sagen. For de frivillige er spændvidden endnu bredere.

»Vi har sindssygt mange sportsaktiviteter på kortet i år. Det er alt lige fra kondibingo til padel til hestearrangementer og dogwalk, altså alt, you name it. Fodbold, håndbold, alle slags,« siger Sanne Lykke Lindehøj.

PHOTO-2026-09-30-10-49-56.jpg

Andre fylder et helt tog med boder og aktiviteter for børn, og nogle laver den månedlige brunch med veninderne om til en lyserød brunch, hvor deltagerne betaler et beløb for at være med.

»Det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvad man kan gøre på Lyserød Lørdag,« siger hun.

I Middelfart er der blandt andet padel og en dyrlæge, der bakker op. Derudover plejer de lokale frivillige at stå med en tombola nede i byen, fortæller projektlederen, som dog ikke er sikker på den præcise placering i år. Også i Fredericia er der aktiviteter på kortet.

Sanne Lykke Lindehøj understreger dog, at kortet ikke er en fuldstændig oversigt.

»Det er ikke altid helt 100 procent retningsvisende for, hvad der sker, fordi det er kun, hvis folk selv melder ind, at de gerne vil på kortet. Der kan sagtens ske mange flere ting i Middelfart og omegn, uden at det nødvendigvis står på kortet,« siger hun.

Kan man ikke nå ud til de fysiske arrangementer, er der også mulighed for at støtte hjemmefra. På kortet ligger en online-kategori, hvor man kan handle eller deltage i noget, der støtter sagen, og der er oprettet en lang række indsamlinger, man kan give til.

Hele dagen hviler på frivillige kræfter, og det er projektlederen taknemmelig for.

»Hvis der ikke var alle de her mennesker til at lave alle de her ting, så havde Lyserød Lørdag jo ikke eksisteret,« siger Sanne Lykke Lindehøj.

Aktiviteterne kan findes på lyserødlørdag.dk under Danmarkskortet.

Del artiklen

Læs også

Hugorm bliver første navn på Rock Under Broen 2027Kandis spiller i Ejby-Hallen for 30. gang på lørdagCharlotte Skovby forlader formandsposten i Rock Under Broen efter rekordårM.C. Hansen tager morfaren, Krudttønden og Balle-Lars med til Kulturøen