Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

← middelfartavisen.dk

Kraftig Vind på E45 Vejlefjordbroen fører til restriktioner for vindfølsomme køretøjer

Kraftig Vind på E45 Vejlefjordbroen fører til restriktioner for vindfølsomme køretøjer

På E45 Vejlefjordbroen er der indført restriktioner som følge af kraftig vind, der har ført til usikre forhold for visse køretøjer. Det frarådes kraftigt, at vindfølsomme køretøjer, som campingvogne og lastbiler med tomme trailere, kører over broen, indtil vindforholdene forbedres.

Derudover er der indført en fartrestriktion på 80 km/t for øvrige køretøjer, som skal overholde denne begrænsning for deres egen sikkerhed og for at minimere risikoen for ulykker.

Disse restriktioner forventes at være i kraft indtil tirsdag aften, hvor vindforholdene forventes at stabilisere sig. Bilister opfordres til at udvise forsigtighed og være opmærksomme på vejret, mens de kører i området. Myndighederne vil fortsætte med at overvåge situationen og vil give yderligere opdateringer, hvis det bliver nødvendigt.

Del artiklen

Læs også

Han lovede bilbilleder på fire timer – nu klares det med et knipsDer stod kø uden for apoteket i Algade den første morgen, Tine Klingsten Nielsen låste op: Tolv år senere ejer hun seks apoteker i fire byer og kan stadig ikke sidde stilleKarsten Byrgesen har fået nok: Nu vil han samle modstanden mod en tredje LillebæltsbroDR: Fynsk softwarevirksomhed er i centrum for historisk CPR-læk