Middelfart Avisen

middelfartavisen.dk › Business

Kendiskoks pizzakæde er gået konkurs

Kendiskoks pizzakæde er gået konkurs

Den kendte pizzakæde, Gorms er lukket. Det oplyser kæden på sin hjemmeside.

- Vi har lukket dørene til vores restauranter og pizzabarer. Døre til et livsprojekt. Til en familie og en holdånd, som lever og ånder for at skabe gode oplevelser. Vi har oplevet både op- og nedture, bygget venskaber og skabt arbejdspladser gennem snart 15 år. Men de seneste tre år har været nogle af de mest udfordrende og hårdeste i vores tid i branchen, og kulminerer nu da selskabet bag GORMS er gået konkurs, skriver de og slutter:

- Vi står tilbage med dyb ydmyghed og taknemmelighed overfor alle jer, som har bidraget og støttet os igennem årene. TAK for hvert et besøg. Hver en støtte og tillid gennem tiden. Kærlig hilsen Gorms-familien.

Det er kokken, Gorm Wisweh, der er manden bag kæden.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på middelfartavisen.dk →

Læs også

Marius elsker at se noget vokse frem fra ingentingErik Møller Hansen vil bygge to store kyllingestalde på sin gamle minkfarmKommunen lavede regnefejl på over 125 millionerMødelokalet hos Emmys Kaffebar er klar, og de første bookinger er i hus