KRIMI. Flere steder på Fyn har politiet i de seneste dage modtaget anmeldelser om indbrud, tyverier og forskellige former for kriminalitet.
I Vissenbjerg blev der stjålet en nummerplade fra en personbil på Odensevej. I Haarby blev der begået indbrud i et hus ved Løgismose Skov, hvor gerningspersonen skaffede sig adgang ved at knuse en rude. Umiddelbart er der dog ikke meldt noget stjålet.
I Millinge kørte en personbil og en traktor sammen i et T-kryds ved Præstevænget. Personbilen holdt ved en vigelinje og ville dreje ind på Stenbækvej, men ved fremkørslen ramte fronten bagdækket på traktoren. Ingen personer kom til skade ved uheldet.
I Gislev fik en person stjålet sin pung, som lå i et net. Pungen indeholdt blandt andet kort og kontanter.
I Nyborg er en nummerplade til en personbil blevet meldt tabt på ukendt vis, mens der i Ørbæk natten til onsdag udbrød brand i et stuehus på Bredemistevej. Her slog flammerne igennem taget.
I Odense har der været en række anmeldelser om indbrud. Blandt andet på Engvej, Ærtebjerggårdvej, Søbakkevej, Frederiksgade og Snerlevænget, hvor der flere steder er stjålet smykker. På Skt. Jørgens Gade blev der desuden stjålet en skindtaske med blandt andet pung, kort, øreringe og solbriller fra en bolig, hvor gerningspersonen kom ind gennem en ulåst hoveddør.
Politiet har også registreret flere sigtelser i Odense. En 21-årig mand fra Kalundborg blev sigtet for at rive valgplakater ned i Hans Mules Gade. En 23-årig mand fra Odense blev sigtet for afbrænding af blandt andet træer og malede døre i en have på Søhusvej.
I nattelivet i Vestergade blev en 34-årig mand fra Odense sigtet for at slå en dørvagt, mens en 27-årig mand også blev sigtet for at slå en dørmand i samme område. I Albanigade blev en bil desuden udsat for hærværk, da en cyklist slog ind i bagruden.
Flere personer er desuden blevet sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer eller kørsel under påvirkning. Blandt andet en 43-årig kvinde fra Nordfyns Kommune, som blev sigtet for spirituskørsel, kørsel under påvirkning af stoffer, kørsel i frakendelsestiden og for at være i besiddelse af euforiserende stoffer.
Andre sager tæller blandt andet indbrud i Morud, Otterup og Bogense, hvor der er stjålet lamper, stole og værktøj.
I Svendborg blev der begået indbrud i en bolig i Grønnegade, hvor en pung med kontanter og kort blev stjålet. En 27-årig mand fra Nyborg blev samtidig sigtet for spirituskørsel og kørsel under påvirkning af euforiserende stoffer samt for at have påkørt en parkeret bil og forladt stedet.
Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Fyns Politis døgnrapport.









