Mandagens døgnrapport fra Fyns Politi byder på en række indbrud, sager om hærværk og spirituskørsel. I Middelfart blev der anmeldt et usædvanligt tilfælde af hærværk på Frederiksøvænget, hvor hjulboltene på venstre for- og baghjul på en bil var blevet løsnet. Politiet efterforsker sagen nærmere.
Senere samme dag blev der begået indbrud i Nørre Aaby, hvor en gerningsmand kom ind gennem en knust rude i en dør på Klyngerne. Der blev stjålet smykker, men det fulde overblik over tyvekosterne mangler endnu.
Også i Faaborg-Midtfyn Kommune blev der anmeldt flere sager. På Birkelundsvej i Årslev blev der stjålet et pengeskab og et luftgevær efter indstigning gennem et opbrudt vindue, og i Gislev blev der anmeldt to tilfælde af hærværk, hvor ruder blev knust – den ene med en ukendt genstand, den anden ved et spark, der efterlod et tydeligt sålaftryk i glasset.
I Odense C blev der mandag aften begået flere indbrud. På Bøgebjergvej kom gerningsmanden ind gennem en ulåst dør, men forlod stedet hurtigt, da alarmen gik. Tyven nåede at tage et træskrin med nøgler uden større værdi. Kort efter – klokken 22.10 – blev der også anmeldt indbrud på Henriettevej, hvor en rude blev knust med en sten, som efterfølgende blev fundet på gulvet. Gerningsmanden flygtede, da den forurettede råbte, og der blev ikke stjålet noget.
Derudover blev der anmeldt hærværk på Johannevej i Odense C, hvor en bil var blevet ridset på alle fire døre, og en anmeldelse om tyveri af en sort jakke fra en bænk på Lerchesgade.
I Rosengårdscentret blev en 52-årig mand fra Svendborg bortvist og sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, efter at han opførte sig truende over for en vagt ved den blå indgang.
I Blommenslyst var tre biler involveret i et trafikuheld på Ravnebjerggyden i forbindelse med et vejarbejde. Der skete ingen personskade, men mindre materiel skade på de implicerede biler.
I Svendborg blev der anmeldt et indbrud på Tinggårdsvej, hvor gerningsmanden kom ind via et opbrudt vindue, men tilsyneladende ikke stjal noget.
Døgnets eneste sag om spirituskørsel fandt sted i Bogense, hvor en 68-årig mand fra Odense blev sigtet for spirituskørsel på Vestre Engvej.
Fyns Politi efterforsker sagerne videre og opfordrer borgere til at kontakte politiet på 114, hvis de har oplysninger om nogen af hændelserne.








