Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dkKrimi

Fyns Politi tilstede i Odense efter højt brag

Fyns Politi tilstede i Odense efter højt brag

Fyns Politi fik kl 6.15 i morges en anmeldelse om et højt brag på Vilhelm Kyhns Vej i Odense, og var tilstede på adressen kort efter med indsatsleder og flere patruljer.

Fyns Politi arbejder stadig på steder med bl.a. teknikere. Vagtchef Sten Nyland siger: - De foreløbige undersøgelse tyder på, at braget skyldes en sprængning af noget kraftigt fyrværkeri.

Der er ingen tilskadekomne, og der har ikke været behov for at evakuere nogen personer.

Ingen grund til utryghed

Sten Nyland siger: - Det er vores vurdering, at der er tale om en isoleret hændelse og der er derfor ingen grund til at beboerne her i området eller andre steder skal være utrygge eller bekymrede. Fyns Politi vil være på adressen i en rum tid endnu, og der vil pågå efterforskning et stykke tid.

Fyns Politi har ikke yderligere på nuværende tidspunkt.

Læs også

Politiet roser bilisterne efter uheld på Fynske MotorvejVagt fik øldåse i hovedet: Døgnrapporten byder på slagsmål i tog, tyvagtige kvinder i vejbod og en stribe påvirkede bilisterKom hjem til fremmed bil i indkørslen – indbrudstyv endte i vanvidskørsel over en markBrand i industribygning spreder røg mod fynsk by