Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dkBolig

Det moderne parcelhus kræver solafskærmning

Det moderne parcelhus kræver solafskærmning

Når solens stråler bryder gennem himlen og sender sit varme lys ind gennem vores vinduer, kan det for mange skabe drømme om Sydeuropa og minder om solrige eftermiddage på en terrasse i Italien eller Spanien. Men med de store, smukke vinduer, som mange nybyggede huse i dag er prydet med, kommer også udfordringer. Hvordan balancerer man lysindfaldet med et optimalt indeklima? Hvordan håndterer man den moderne arkitekturs kombination af store glaspartier og solens kraft?

Lars Junker fra Moogio, ekspert inden for solafskærmning, guider os gennem vigtigheden af at tænke på solafskærmning i moderne hjem, inspireret af Sydeuropa, og hvordan det kan forbedre vores dagligdag og komfort.

Del artiklen

Læs også

423 nye boliger skal rejse sig i det gamle industrikvarterByrådsmedlem efter rykkere til Tråden – »Jeg forestiller mig ikke, at andre foreninger vil få så langt snor«Steffen Daugaard efter tredje forhandlingsdag: »Det er min helt klare fornemmelse, at vi kan blive enige«Borgmesteren svarer på AVISENs analyse: »At samarbejde er ikke det samme som at være styret«