Middelfart Avisen

middelfartavisen.dk › Sport

Danmark vandt nervepirrende sejr i VM-åbningskampen

Danmark vandt nervepirrende sejr i VM-åbningskampen

Det danske kvindelandshold startede deres VM-eventyr i Australien med en hårdt tilkæmpet sejr over Kina. Det holdt hårdt, og det krævede en heroisk indsats i de døende minutter af kampen, før sejren var i hus.

Kina gav det danske hold adskillige problemer gennem størstedelen af kampen, hvilket resulterede i en mangel på klare målchancer for Danmark. Imidlertid betød et vedvarende pres fra Danmark, at modstandernes forsvar til sidst begyndte at vise sprækker.

Den afgørende scoring kom fra Amalie Vangsgaard i kampens absolutte slutfase. Efter et hjørnespark lykkedes det Vangsgaard at stange bolden i nettet og sikre det danske hold en uhyre vigtig sejr i deres første VM-kamp.

De hårdt tilkæmpede tre point kan vise sig at være afgørende i det videre gruppespil. Med England og Haiti som de andre modstandere i puljen, står det klart, at hvert eneste point kan være afgørende for Danmarks videre færd i turneringen.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på middelfartavisen.dk →

Læs også

Fremad Amager vendte kampen og slog Middelfart BoldklubAnita fulgte hver kamp fra sin faste plads: Søndag sørgede klubben for, at hun stadig var medFynske Bank støtter Middelfart Håndboldklubs trænere med 17.000 kronerMiddelfart Boldklub spillede igen 3-3 på hjemmebane