Middelfart Avisen

Nyheder og indsigt fra Middelfart.

middelfartavisen.dk › Krimi

Bevæbnet politi på Odensevej i Middelfart onsdag formiddag

Bevæbnet politi på Odensevej i Middelfart onsdag formiddag

Onsdag er politiet massivt til stede på Odensevej i Middelfart. Klokken 12.45 er flere patruljer rykket ud til området, herunder tre politibiler og en indsatsledervogn, og betjente er bevæbnede. Klokken 13.14 er politiet fortsat til stede.

Den markante politiindsats har udløst mange henvendelser fra borgere, som kontakter Middelfart AVISEN for at få klarhed over, hvad der foregår.

AVISEN er i kontakt med Fyns Politi, der oplyser, at situationen er under kontrol. Ifølge politiet er der tale om en psykisk sårbar person.

Politiet understreger, at der ikke er fare for øvrige borgere i området. Indsatsen fortsætter onsdag formiddag, mens situationen håndteres på stedet.

Del artiklen

Læs også

Spirituspåvirket mand på afmeldt knallert kørte ind i bilFire sigtet for at køre påvirket, mens tyve gik efter smykker og nummerpladerTyve steg ind gennem vinduer og tog smykker i seks boligerBeruset 18-årig sad fast i grøft uden at have kørekort