Middelfart Avisen

middelfartavisen.dk › Krimi

Aquaplaning forårsager trafikulykke

Aquaplaning forårsager trafikulykke

En trafikulykke skete torsdag kl. 14.03 på Fynske Motorvej, da en personbil mistede kontrollen som følge af aquaplaning.

Uheldet skete i østgående retning nær Ejby og involverede to køretøjer.

Ifølge Fyns Politi skred bilen, identificeret som Part 1, ud og ramte først en anden personbil, der kørte i samme retning, og derefter autoværnet. Der var ingen personskader ved ulykken, selvom køretøjerne blev beskadiget.

Politiet opfordrer bilister til at være ekstra forsigtige under våde vejrforhold, hvor risikoen for aquaplaning er øget, og minde om vigtigheden af at tilpasse hastigheden efter vejforholdene. Ulykken medførte midlertidige trafikale forstyrrelser, men motorvejen blev hurtigt ryddet, så trafikken kunne flyde igen.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på middelfartavisen.dk →

Læs også

Politiindsats på Fynske Motorvej ved MiddelfartFem indbrud, to tyverier og en eksploderet postkasse på FynNarkohund snusede sig frem: 17-årig stod med 67 gram hash og en pebersprayIndbrudstyve slog til tre gange, og en kvinde dumpede affaldssække på en natursti